Projektové stretnutie SOŠ stavebnej E. Belluša v Plevene, Bulharsku

Projektové stretnutie SOŠ stavebnej E. Belluša v Plevene, Bulharsku Stredná odborná škola E. Belluša v Trenčíne sa pred istým časom zapojila do projektu Comenius- Cestovanie v kultúrach zameraného na mobility študentov v rámci štátov európskej únie. Po úvodnom stretnutí vo Veľkej Británii a decembrovom stretnutí u nás doma, v Trenčíne, nastal čas, kedy sme sa pripravili na ďalekú cestu do Plevenu, mestečka v severnej časti Bulharska, aby sme prezentovali projekty, na ktorých sme dlhodobo a snaživo pracovali, spoznali svojich kolegov a rovesníkov, bulharskú kultúru a tradície, odlišný spôsob výučby a taktiež nadviazali nové, krásne priateľstvá. V nedeľu, 8.mája, sa naša osemčlenná výprava, ktorej členovia boli študenti druhého a tretieho ročníka – Hana Šebeňová, Nicolette Berková, Stanislav Cagalinec, Peter Knížat, Erik Vanya a Matej Kubáň a dve pani učiteľky - Ing. Martina Ďurišová a Mgr. Zuzana Sýkorová, stretla na vlakovej stanici v Trenčíne o 6:30, aby po následnom prestupe v Bratislave a lete z Viedne, vykročila po dlhej ceste približne o 18:00 na bulharskú pôdu v Sofii. V Sofii nás už na letisku čakal autobus so všetkými cestujúcimi, ktorí docestovali do hlavného mesta skôr v priebehu dňa – žiakmi a učiteľmi zo Španielska, Veľkej Británie, Holandska, Poľska, Rumunska, a samozrejme, z Bulharska. Po dva a polhodinovej ceste do Plevenu si tam po študentov prišli bulharskí rovesníci aj so svojimi rodičmi, u ktorých boli ubytovaní počas celej doby pobytu. No a týmto večerom sa stretnutie mohlo začať!

Hneď prvé ráno nás v areáli školy privítal riaditeľ Všeobecnej školy Ivana Vazova krátkym príhovorom a prehliadkou školy, ktorá prešla nedávno modernými úpravami, čo sa odrazilo najmä na vybavení odborných učební. V ten istý deň sme sa ešte v dopoludňajších hodinách na pozvanie riaditeľa zúčastnili milého privítacieho programu v mestskom divadle, ktorý pre nás pripravili žiaci školy a prehliadky historického múzea v Plevene.

Po návrate do školy boli naši študenti plní očakávaní, keďže pred nimi stála výzva ukázať svojim rovesníkom z ostatných krajín, ako boli pripravení na prezentáciu svojich projektov. A môžeme hrdo vyhlásiť, že sme našu školu teda vôbec nezahanbili, práve naopak. Na úvod sa naši žiaci pekne predstavili, a následne sme si spoločne prezreli videá, v ktorých žiaci spovedali ľudí z troch rôznych generácií zo svojho okolia, ktorí opisovali a porovnávali zmeny v rôznych oblastiach spoločenského života v čase. Okrem toho nám bulharskí žiaci formou filmu predstavili ich národný tanec a pieseň a naši študenti prezentovali tradície na Slovensku spojené s ukážkou dievčenského a chlapčenského kroja z Trenčianskeho regiónu. Pre všetkých zúčastnených to bolo veľmi zaujímavé, dozvedeli sme sa navzájom mnoho poznatkov o kultúre a spoločnosti našich kamarátov. Večer čakalo na všetkých žiakov malé občerstvenie v blízkej reštaurácii s karaoké šou. Nasledujúci deň sme museli vstať ráno zavčasu, pretože sme sa vydali na cestu do neďalekého mestečka Veliko Tarnovo, ktoré je známe tým, že v minulosti bolo hlavným mestom Druhého Bulharského kráľovstva s hradom Carevo. Taktiež sme cestou späť do Plevenu navštívili malé mesto Nikyup známe tiež pod dávnym rímskym názvom Nikopolis ad Istrum, v ktorom sú v otvorenom priestore na obdiv turistom pozostatky z rímskych čias v podobe častí ulíc, budov, stĺpov, brán, atď.. Keďže program celého stretnutia bol veľmi pestrý a časovo náročný, príjemne unavených nás po návrate do Plevenu ešte čakala civilná návšteva u primátora mesta, ktorému sme patrične odovzdali dar ako spomienku na Slovensko.

V stredu sa projektový deň začal v škole, kde žiakov čakala príjemná súťaž o najkrajšie logo nášho Comenius projektu. Každá krajina do súťaže prispela tromi kresbami, ktoré boli súťažne vybrané na každej škole. Zvíťazilo logo žiakov z Rumunska, musíme sa však pochváliť aj my, keďže logo našich žiačok Nicolette Berkovej a Hany Šebeňovej sa umiestnilo na treťom mieste. V ten istý deň všetci žiaci absolvovali hodinu bulharského jazyka resp. národného tanca Horo, zúčastnili sa rozlúčkovej ceremónie žiakov posledného ročníka, prehliadky múzea vín a navštívili symbol Plevenu, Panoramu, ktorá je spomienkou na rusko-turecké boje.

Po štyroch dňoch, ktoré sa dajú opísať rôznymi prívlastkami, len nie ako nudné a všedné, prišiel štvrtok, keď sme sa vrúcne lúčili pred školou s našimi priateľmi a sľúbili sme si, že o pár mesiacov sa v novembri v Španielskom Gijóne stretneme znova a dovtedy naše priateľstvá budeme rozvíjať. So srdečným „ďakujeme“ sme sa opäť vydali na cestu, no tento krát domov, do nášho Trenčína.